NASA: Sadece 40 ışıkyılı uzaklıkta 7 Dünya boyutunda gezegen bulduk

Bunlardan üçü yaşanabilir "Goldilocks" bölgesinde.

209

NASA, Çarşamba günü Washington DC’de düzenlediği basın toplantısında, Spitzer Uzay Teleskobu’nu kullanarak, yalnızca yirmi dört yıllık ışık yörüngesinde yörüngede dönen yedi yeni Dünya boyutunda gezegen bulduklarını söyledi. Dahası, bunlardan üçü hayat için yaşanabilir olan “Goldilocks” bölgesinde.


Gökbilimcilerin ilk defa, bizimki ile yaklaşık aynı büyüklükte yedi gezegene sahip başka bir güneş sistemi keşfettik. Daha da önemlisi, NASA, doğru atmosfer koşullarıyla, yedi maddenin tamamı sıvı yüzeyli su içerebilir – ancak bunun olasılığı üç Goldilocks’taki şansın en yüksek seviyededir. TRAPPIST ekstoplanet araştırmasının baş araştırmacısı Michael Gillon, “Atmosferde oksijen, metan, ozon ve karbondioksit açığa çıkardığı gözlemler sonucunda “yüzde 99 güvenle yaşamın olabileceği söylenebilir”dedi.

Ajansın Bilim Misyon Direktörlüğü müdür yardımcısı Thomas Zurbuchen, basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Bu keşif, yaşanabilir ortamların bulunması, yaşama elverişli yerler bulunması konusundaki bulmacanın önemli bir parçası olabilir” dedi.

Bu yeni keşfedilen Trappist-1 grubu, Kova sistemine sadece 235 trilyon mil uzaktaymış. Jupiter veya Ceres gibi icey cüceleri gibi gaz devlerinden çok, yedi gezegenin de bizim gibi karasal gezegenler olduğu düşünülüyor.

Bu gezegenler Merkür’den daha fazla güneşin yakınında yörüngelerde. En uçtaki gezegenler 1.5 ve 2.4 gün içinde yörüngelerini tamamlarlar, 6. gezegen her 12 günde bir gezi yapar. En dıştaki gezegen kesin olarak gözlemlenmemiştir, ancak yaklaşık 20 günlüğün bir yörüngesinin bulunduğu düşünülmektedir.

Yörüngeleri birbirine çok yakın – sadece Dünya ve Ay arasındaki mesafenin birkaç katı – birinin yüzeyinden bakarak, komşularının jeolojik özelliklerini muhtemelen görebilecek durumda. Neyse ki, gezegenlerin yakınlığına rağmen, Trappist yıldızı oldukça zayıf ve yüzeylerinde sıvı suyun var olabileceği ihtimali hala çok yüksek.

Hubble araştırmasının eş başkanı ve Uzay Teleskop Bilim Enstitüsünün gökbilimcisi Nikole Lewis, “TRAPPIST-1 sistemi, önümüzdeki on yılda Dünya boyutundaki gezegenlerin atmosferlerini incelemek için en iyi fırsatlardan birini sunuyor” dedi.

Trappist sistem, üç gezegen keşfedilen ve bulgularını geçtiğimiz yılın Mayıs ayında yayınlayan Şili’deki Geçiş Gezegenleri ve Gezegeni Küçük Teleskop’tan (TRAPPIST) almıştır. NASA’nın Spitzer, Avrupa Güney Gözlemevi’nin Çok Büyük Teleskopu gibi diğer yeryüzündeki teleskopların yardımıyla ikisinin varlığını doğruladı ve beş tane daha keşfetti.

Kaynak NASA
Yorumlar