2017’nin En İyi Açık Kaynak Yazılımları

Ücretsiz, açık ve kolay

568

‘Açık kaynak’ terimi, kaynak kodu indirmek, düzenlemek, kullanmak ve paylaşmak için serbestçe bulunabilen bir yazılım anlamına gelmektedir. Kullanıcılara farklı derecelerde serbestlik kazandıran farklı açık kaynak lisansı türleri var, ancak açık kaynakların temel amacı, işbirliğini teşvik etmektir.


Açık kaynak kodlu yazılımın, kendiniz de bir geliştirici olmasanız bile karşılaşacağınız diğer “ücretsiz” seçeneklere kıyasla çok fazla avantajı vardır. Genellikle bir topluluk tarafından idare edilir ve güvenlik açıklarını düzeltmek veya tanımlanıncaya kadar hataları silmek için sık sık güncellenir; Ticari kullanımda herhangi bir kısıtlama yoktur; bu nedenle ev ve iş yerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz; Ve kaynağı düzenleme yeteneği, genellikle kullanıcı tarafından oluşturulan eklentilerin zengin olduğunu gösterir.

İşte en iyi açık kaynak yazılım seçimleri. Başka bir öneriniz varsa bize bildirin!

indir butonuna tıklayarak ilgili yazılımı indirebilirsiniz. (reklam içermez)

LibreOffice: En iyi açık kaynaklı ofis yazılımı

LibreOffice, metin belgeleri, elektronik tablolar, sunular ve veritabanları için mükemmel uygulamalar da dahil olmak üzere eksiksiz bir ofis yazılımı grubudur. Bunların hepsi en yeni Microsoft dosya formatlarıyla tam uyumludur, bu nedenle Word, Excel, PowerPoint ve Access’in dosya kullanıcılarını paylaşırken sorun yaşamayacaksınız.

Belgeler, ücretli yazılım kullanılarak oluşturulanlar kadar keskin ve profesyonel görünümlüdür ve indirmek, kullanmak ve düzenlemek için yüzlerce şablon vardır.

GIMP: En iyi açık kaynaklı fotoğraf editörü

Güçlü ve esnek, açık kaynaklı resim editörü GIMP, cüzdanınızı açmadan alabileceğiniz Adobe Photoshop’a çok yakındır. Katmanları destekler ve resimlerinizi zenginleştirmek veya sıfırdan yenilerini yaratmak için gelişmiş araçlar ile doludur.

Resimlerinizin görünümünün her yönünü manuel olarak ayarlayabilir veya onlarca özelleştirilebilir filtreyi ve efektleri kullanarak yalnızca birkaç tıklama ile inanılmaz sonuçlar elde edebilirsiniz. GIMP, önceden kurulmuş, kullanıcı tarafından oluşturulan eklentilerin büyük bir dizilimiyle birlikte gelir ve daha fazlasını eklemek pastanın bir parçasıdır.

GIMP’in gücüne ihtiyacınız yoksa ve daha basit bir arayüz tercih ederseniz, özellikleri biraz daha hafif, ancak daha kolay anlaşılır olan başka mükemmel bir açık kaynaklı fotoğraf editörü olan Paint.NET‘i inceleyin.

VLC: En iyi açık kaynak medya oynatıcı


VLC, dünyanın en popüler ücretsiz medya oynatıcılarından biridir ve ek codec’leri yüklemeye karışıklık duymadan herhangi bir ses dosyasını, video dosyasını veya medya akışını işleyebilir. VLC Media Player, oynatma üzerinde muhteşem bir kontrol derecesi verir ve belirli donanım yapılandırmanız için video ve sesi optimize etmenize izin verir.

VLC Media Player, Last.fm ve TuneIn Radio gibi internet radyo istasyonlarının yanı sıra podcast yayınlamak için de idealdir.VLC’ye yapılan en yeni ilaveler 360 derecelik bir oynatma özelliğiyle VR kulaklık ile etkileyici videolardan zevk almanızı sağlar ve yeni video teknolojisine ayak uydurmak için ufukta daha heyecan verici gelişmeler var.

Ben K-Lite Mega Codec Pack kullanıyorum.

Shotcut: En iyi açık kaynak video düzenleyicisi

Harika bir açık kaynak kodlu video editörü arıyorsanız, Shotcut’a bir şans verin. Başlangıçta biraz keskin görünebilir, ancak isteğe bağlı araç çubuklarından bazılarını ekleyin; en kısa sürede en güçlü ve kullanışlı özelliklerini parmak uçlarınızla birlikte kullanacaksınız.

En iyi araçlarından bazıları, ses ve video için hızlı filtreler (dosyaya hasar vermez ve farklı efektler elde etmek için katmanlanabilir), gelişmiş beyaz dengeleme ve diğer geçişler, renk derecelendirmesi, tıklama ve sürükleme içe aktarma ve basit düzeltme vee kliplerin birleştirilmesi gibi bir çok eklenti içerir.

Audacity: En iyi açık kaynak ses düzenleyicisi

Audacity, profesyonel kalitedeki sonuçları sayesinde birçok podcastör, müzisyen ve sesli kitap röportajcısı için en iyi araçtır. Klipleri birleştirmek, ses bölümlerini kopyalamak ve yapıştırmak, gürültüyü ve diğer istenmeyen sesleri kaldırmak, vokalleri şarkılardan silmek, frekansları değiştirmek ve yankı ve yankı gibi efektler uygulamak için kullanabilirsiniz.

 

Mozilla Firefox: En iyi açık kaynak web tarayıcısı

Tarayıcı savaşları hiçbir şekilde bitiş izi taşımıyor, ancak Firefox’un açık kaynak mirası inanılmaz derecede esnek. Başlıca itirazı, uzantıların toplanmasıdır. Bir fare tıklamasıyla binlerce eklentinin kullanımıyla, Firefox’u mükemmel tarayıcınıza dönüştürmek kolay.

Firefox beş ila sekiz haftada bir güncellenir ve beta sürümünü yükleyerek veya Firefox Test Pilot programına katılarak gelecekteki özelliklerin tadına varabilirsiniz – gelecekteki sürümlere dahil edilebilecek deneysel araçların örnek alınmasının bir yolu.

Firefox’un kaynak kodu, güvenlik odaklı Tor Browser ve hızla merkezli Waterfox’u içeren birçok uzman projenin temelini oluşturur; bu Waterfox, güç kullanıcıları düşünülerek tasarlanmıştır.

indir butonuna tıklayarak ilgili yazılımı indirebilirsiniz. (reklam içermez)

Mozilla Firefox ve Audacity kullandığım favori yazılımlardan. Özellikle Audacity’i öneriyorum. LibreOffice, MS Office’e alışanlar için başta zorlasa da sonradan alışıyorsunuz. Telefonunuzdaki videoları Shotcut ile süzgeçten geçirip bir güzel efektleyip sosyal mecralarda rahatlıkla paylaşabilirsiniz. GIMP’i lise döneminde çok kullanırdım, şimdilerde işimiz Photoshop olduğu için GIMP’e ihtiyaç duymuyorum ama oldukça etkili bir yazılım olduğunu söyleyebilirim.

Yorumlar